یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین دعاوی،دعاوی بانکی می‎باشد.در قراردادهای بانکی نیز مانند تمامی قراردادها،قوانین و مقررات،آیین نامه‌ها و مصوب نامه‌هایی حکم فرماست اما طرح دعاوی علیه بانک و دفاع از اشخاص حقیقی و حقوقی در این زمینه نیازمند تجربه و دانش تخصصی در زمینه حقوق بانکی ،قواعد و مقررات حقوقی و آیین دادرسی می‌باشد.بسیاری از فعالان اقتصادی،تولیدکنندگان،سازندگان و  کارآفرینان در روابط بانکی و اخذ تسهیلات از بانک به مشکلات پیچیده‌ای برخورد می‌کنند.

چرا های لگال

موسسه حقوقی هلدینگ سلام تحت عنوان های لگال خدمات تخصصی در حوزه های مختلف حقوقی ارائه میدهد.

قضات بازنشسته و وکلای با تجربه

یکی از تفاوت های ما با دیگر موسسه های حقوقی تجربه ما در این مسیر است.تجربه 30 ساله قضات بازنشسته دیوان عالی کشور و وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی خبره مهم ترین حامی ما در اجرای عدالت می باشد.

مشاوره تلفنی

شما از طریق تماس با خط ویژه 1820 می‌توانید با وکلای ما در ارتباط باشید.

پاسخگویی و پیگیری وکلا

وکلا و مشاورین ما در های لگال با تعهد و تخصص کامل در همه مراحل حقوقی همراه شما خواهند بود تا در کمترین زمان ممکن شما را به حق و حقوقتان برساند.

پرداخت توافقی هزینه

ما با در نظر گرفتن شرایط موکلین خود به صورت توافقی حق الوکاله خود را دریافت میکنیم تا شرایط را برای احقاق حقوقتان آسان تر کنیم.

یکی از مهم ترین منابع مالی تامین کننده بسیاری از بخش های صنعتی،تولیدی و یا خدماتی وام ‌ها و تسهیلات بانکی می‌باشند.بر همین اساس قانونگذار با تعریف قوانین و مقررات سعی بر جلوگیری از وقوع تخلفات از سوی بانک‌ها را در این زمینه دارد.قانون عملیات بانکی بدون ربا به صورت جامع از تخلف بانک‌ها در  زمینه ربا و بهره جلوگیری به عمل خواهد آورد.

از جمله دعاوی رایج بانکی می‌توان به:

دعوای الزام به ارائه مفاصای وام

در این نوع دعاوی اشخاص حقیقی یا حقوقی با میزان وام و یا سود محاسبه شده توسط بانک اختلاف دارند و خواستار بررسی می‌باشند اما بانک از ارائه مدارک و محاسبه خودداری می‌کند در این شرایط وکیل بانکی درخواست اشخاص را بررسی کرده و در صورت نیاز بانک را ملزم به ارائه مفاصا حساب می‌نماید.

دعوای ابطال قرارداد تسهیلاتی بانکی

با توجه به ماده 10  قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که ان را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.بنابراین در قراردادهای تسهیلاتی بانکی که مازاد بر میزان تعیین شده بانک مرکزی سود و جریمه تعیین شده,چون بر خلاف قوانین بانکی بدون ربا و آیین نامه های تعیین شده در مصوبه بانک مرکزی است فاقد اعتبار بوده و غیر قابل مطالبه است در نتیجه دعاوی مطالبه آنها نیز محکوم به ابطال است.

دریافت وجه التزام

یکی از نکات مهمی که در قرارداد‌ها باید به آن توجه ویژه‌ای شود پیش بینی خسارت در قرارداد است.این خسارت میتواند ناشی از تاخیر در انجام تعهد و یا حتی عدم انجام تعهد باشد.وجه التزام در واقع نوعی ضمانت اجرایی است که در صورت به وجود آمدن مشکل بین طرفین قرارداد میتوان از طریق آن برای دریافت خسارت اقدام کرد.بر اساس ماده 230 قانون مدنی اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف،متخلف مبلغی به عنوان خسارت تادیه نماید حاکم نمی‌تواند او را به بیشتر یا‌ کمتر از آن چه که ملزم شده است محکوم کند.در واقع وجه التزام در قراردادها همان خسارت قراردادی است که نام دیگر آن از دیدگاه حقوقی شرط کیفری می‌باشد. در قرارداهای بانکی اگر دیرکرد سر رسید وام گیرنده در چهارچوب وجه التزام باشد و به منظور تاخیر تادیه از وام گیرندگان باشد در چهارچوب قانون بوده و مجاز است اما متاسفانه گاهی نهاد‌های مذکور در نحوه محاسبه وجه التزام یا دیرکرد دچار تخلف می‌شوند که بر این اسا می‌توان وکیل متخصص بانکی با تسلط بر قوانین بانکی و حقوقی اقدام به ارائه دادخواست علیه بانک می‌کند.

 

از دیگر دعاوی رایج بانکی:

با استناد به رای وحدت رویه شماره ۷۹۴ مورخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ هیات عمومی دیوانعالی کشور تسهیلات گیرندگان می‌توانند با طرح دعوی بطلان شرط دریافت سود به نسبت مازاد، قسمتی از مطالبات بانک را که مازاد بر قرارداد و بر خلاف مصوبات بانکی بوده است را طلب کنند. نکته مورد توجه این است که با طرح دعوای بطلان، قرارداد کلی باطل نمی‌شود و تنها می‌توان نسبت به بطلان سود اضافی اقدام نمود. بنابراین شرط مندرج در قرارداددهای اعطای تسهیلات، نسبت به میزان سود بالاتر از مصوبات باطل و تا میزان سود مصوب صحیح است.

امروزه یکی از مهم ترین تسهیلات مورد استفاده اشخاص،وام‌های بانکی می‌باشد.افراد در ازای سند ملکی که در رهن بانک قرار می‌دهند وام و تسهیلات دریافت می‌کنند و سند ملک تا تمام شدن اقساط در رهن بانک خواهد بود. از آنجایی که فروش مالِ غیر، غیرقانونی است بر همین اساس خرید و فروش ملک در رهن بانک، بدون رضایت بانک نیز غیرقانونی است. اصطلاح فک رهن در واقع به معنای آزاد ساختن سند از گرو بانک می‌باشد.در واقع قبل از خرید و فروش ملک(وثیقه) باید از رهن بانک خارج شود که به آن فک رهن می‌گویند.

برای فک رهن باید شرایط زیر اتفاق بیوفتد:

-شما به صورت کامل وام خود را تسویه کنید.

-وام دهنده از حق و طلب خود بگذرد.

-از بین رفتن مالی که در وثیقه است.

-تعویض وثیقه.

  • دعوای الزام بانک به محاسبه بدهی بر حسب قوانین و مقررات پولی و بانکی کشور

امروزه یکی از مهم‌ترین ارکان ‌های کشور در ارتباط با فعالین اقتصادی، بانک‌ها می‌باشند. با توجه به بانک محور بودن اقتصاد کشور اولین گزینه برای دریافت تسهیلات و وام‌، بانک ها و موسسات اعتباری می‌باشند. با استناد به قانون عملیات بانکی بدون ربا، استقرار نظام پولی و اعتباری بر مبنای حق و عدل با ضوابط اسلامی و به منظور تنظیم گردش صحیح پول و اعتبار در جهت سلامت و رشد اقتصاد کشور از مهم‌ترین اهداف این قوانین می‌باشد. گاهی برخی از بانک‌ها و یا موسسات اعتباری برخلاف این قوانین عمل کرده و در محاسبه بدهی افراد قصور کرده و یا از ارائه مدارک مستند در ارتباط با تسویه بدهی سر باز میزنند و بدون توجه به مصوبات به محاسبه نرخ معوقات و سود آن می‌پردازند. در این حال اشخاص می‌توانند با طرح دعوی بانک را ملزم به محاسبه صحیح بدهی کنند.

  • دعوای ابطال مازاد نرخ خسارت تاخیر تادیه ضمانتنامه‌های بانکی
  • دعوای الزام بانک به تسویه حساب اعتبارات اسنادی ارزی به ریال
  • دعوای اخذ قرار توقیف عملیات اجرایی اداره اجرای ثبت

 

ما در موسسه حقوقی سلام به پشتوانه دانش و تجربه‌ی وکلای متخصص بانکی آماده ارائه خدمت در خصوص دعاوی بانکی و مالی می‌باشیم.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

    مشاوره تلفنی دریافت کنید