دعاوی بانکی یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین دعاوی می‎باشد.در قراردادهای بانکی نیز مانند تمامی قراردادها،قوانین و مقررات،آیین نامه‌ها و مصوب نامه‌هایی حکم فرماست اما طرح دعاوی علیه بانک و دفاع از اشخاص حقیقی و حقوقی در این زمینه نیازمند تجربه و دانش تخصصی در زمینه حقوق بانکی ،قواعد و مقررات حقوقی و آیین دادرسی می‌باشد.بسیاری از فعالان اقتصادی،تولیدکنندگان،سازندگان و  کارآفرینان در روابط بانکی و اخذ تسهیلات از بانک به مشکلات پیچیده‌ای برخورد می‌کنند.

تسهیلات بانکی از جمله وام های بانکی امروزه یکی از مهم‌ترین بحث‌های حقوقی می‌باشد زیرا دعاوی بانکی و امور بانکی دارای مقرراتی بسیار گسترده می‌‌باشد و وکیل بانکی الزاما باید دارای تجربه و دانش تخصصی باشد.گاهی افراد در ازای سند ملکی که در رهن بانک قرار می‌دهند وام دریافت می‌کنند و سند ملک تا تمام شدن اقساط در رهن بانک خواهد بود.همانطور فروش مالِ غیر، غیرقانونی است و بر همین اساس خرید و فروش ملک در رهن بانک، بدون رضایت بانک نیز غیرقانونی است.در اینجا اصطلاح فک رهن در واقع آزاد ساختن سند از گرو بانک می‌باشد تعریف می‌شود.به همین علت قبل از خرید و فروش ملک،وثیقه باید از رهن بانک خارج شود که به آن فک رهن می‌گویند.

برای فک رهن باید شرایط زیر اتفاق بیوفتد

-شما به صورت کامل وام خود را تسویه کنید.

-وام دهنده از حق و طلب خود بگذرد.

-از بین رفتن مالی که در وثیقه است.

-تعویض وثیقه

-برخی از بانک‌ها مانند بانک مسکن طرح سپرده‌گذاری را به مشتریان خودش ارائه می‌دهد.به این طریق که میزان باقی بدهی شما کامل محاسبه می‌شود.در این روش شما باید 110 درصد از میزان بدهی خود را در بانک سپرده گذاری کنید.این طرح مزایا و معایب خود را دارد.مزایای آن سود دریافتی از سپرده مورد نظر است و معایب آن بلوکه شدن سپرده و عدم امکان برداشت آن تا آخرین قسط می‌باشد.

انواع دعاوی فک رهن بر دو نوع است:

فک رهن مستقل و فک رهن الزام به تنظیم سند رسمی

در فک رهن به صورت مستقل وام گیرنده متعهد می‌شود در مدت زمان مشخصی در ازای وثیقه‌ای که در رهن بانک قرار داده است اقساط وام خود را تسویه کند و در صورت عدم انجام تعهد از سوی طرفین می‌توان از طریق حقوقی احقاق حقوق کرد.

در فک رهن ملزم به تنظیم سند رسمی

عمدتا سازندگان ملک و مستغلات و شرکت‌‌ های عمرانی به این نوع دعوا گرایش دارند. در این حالت سازندگان قبل از فروش ملک، آن را در اختیار بانک قرار داده و وام می‌گیرند. سپس با تنظیم قول‌ نامه‌ای آن را به خریدار منتقل کرده و متعهد می‌شوند در مهلت زمان مندرج در قول‌ نامه، ضمن فک رهن مال مرهونه، سند رسمی به نام خریدار تنظیم نمایند.

در این حالت فرد سند را در رهن بانک قرار داده و وام را دریافت می‌کند و از طرفی با تنظیم قول‌نامه با خریدار متعهد می‌شود در تاریخ مشخصی که در قرارداد ذکر شده،اقساط وام تسویه شده و با انجام فک رهن سند رسمی به نام خریدار منتقل می‌گردد.

    مشاوره تلفنی دریافت کنید