مفهوم حقوقی شدن چک برگشتی چیست؟

در چک‌های برگشتی حقوقی،صادرکننده چک قابل تعقیب و مجازات کیفری نیست.اما می‌توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده را کرد و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد داد.مگر آنکه با دفاعیات صادرکننده ثابت شود که به طور کلی طلبی وجود ندارد یا آنکه چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر دارنده چک (خواهان) حقی ندارد.در واقع حقوقی شدن چک های برگشتی به منظور بی ارزش شدن آن نیست بلکه مجازات کیفری در پی ندارد.برای جلوگیری از حقوقی شدن چک برگشتی بهترین زمان برای اقدام و دادخواست تا 2ماه میباشد.

در چه صورت چک برگشتی کیفری نیست؟

از مهم ترین عللی که چک برگشتی حقوقی به حساب می‌آید و امکان شکایت کیفری از آن وجود ندارد.

  • چک برگشتی وعده دار باشد: یعنی تاریخ صدور آن قبل از تاریخ مندرج شده در روی چک باشد(چک روز نباشد) این چک حقوقی است و در صورتی که برگشت بخورد صاحب چک زندانی نمی شود. البته باید تاریخ صدور آن اثبات شود.
  • چک تضمینی باشد: اگر چک به عنوان تضمین و تعهد برای انجام کاری صادر شده باشد در زمان برگشت خوردن جنبه ی کیفری نخواهد داشت.نکته حائز اهمیت در این مورد آن است که حتما باید در رو یا پشت چک درج کنید که این چک به منظور ضمانت صادر شده است یا می توانید در قرارداد خود مشخصات چک ضمانت را بنویسید.
  • چک سفید امضا باشد: چک های سفید امضا که صادر کننده بدون قید مبلغ، نام دارنده و تاریخ فقط آن را امضا کرده، حالت کیفری ندارد.

در مورد چک های برگشتی کیفری تا 6 ماه فرصت گرفتن گواهی عدم پرداخت خواهی داشت و پس از آن چک برگشتی کیفری به حساب نمی‌آید.

فروشنده برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حضور پیدا نمی‌کند،چه اقدامی ‌می‌توان انجام داد؟

در صورتی که در قرارداد تاریخ معینی ذکر شده باشد،خریدار در صورت عدم حضور فروشنده می‌تواند گواهی عدم حضور فروشنده را از دفتر اسناد رسمی مربوطه دریافت نماید و سپس از دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را در دادگاه طرح نماید.

در حالت دوم زمان و مکان معینی برای تنظیم سند مقرر نشده و خریدار باید از طریق اظهارنامه و گواهی عدم حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی اقدام و سپس دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را در دادگاه مربوطه طرح نماید.

آیا ضامن می‌تواند علیه وام گیرنده برای عدم عمل به تعهداتش اقدام کند؟

نکته مهمی که هنگام ضامن شدن باید در نظر بگیرید این است که به میزان ارزش ضمانتی که می‌کنید،از وام گیرنده ضمانت مانند چک، سفته و … را دریافت کنید.بر اساس ماده 709 قانون مدنی ضامن حق رجوع به مضمون عنه را ندارد مگر اینکه وام و دین او را کامل پرداخت کند و اقساط آن را تسویه نماید.

مجازات توهین به افراد چیست؟

مطابق با ماده 608 قانون مجازات اسلامی مجازات توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف(نسبت دادن زنا و لواط)نباشد،شلاق تا 74 ضربه و یا 50 هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.این توهین میتواند به صورت گفتار،کردار،نوشتار و حتی اشارات باشد.

با توجه به قوانین حفظ اراضی کشاورزی و باغ‌ها، آیا احداث گلخانه نیز مصداق تغییر کاربری غیر مجاز است؟

احداث گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها، بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده و تغییر کاربری محسوب نمی‌گردد.

آیا بانک‌ها مجاز به دریافت وکالت بلاعزل در قبال تسهیلات می‌باشند؟

خیر. مطابق بخشنامه بانک مرکزی دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان و وثیقه گذاران بابت وثائق در رهن بانک‌ها و موسسات اعتباری دولتی و خصوصی ممنوع است.

در تسهیلات خرید دین، فروشنده‌ی دین در قبال تاخیر تادیه به بانک مسئول است؟

منظور از قرارداد خرید دین بانکی،قراردادی است که بانک، بدهی‌های مدت دار فردی را به شخص دیگری با مبلغ کمتر از آنچه تعیین شده خریداری می‌کند.

بر اساس ماده هفت دستور العمل خرید دین، بانک‌ها می‌توانند فروشنده دین را متعهد کنند تا در صورت تسویه نشدن بدهی بدهکار در تاریخ سر رسید، نسبت به پرداخت دین اقدام نمایند.

رفع مسدودی حساب بانکی از چه طریق امکان پذیر است؟

برای رفع مسدودی ابتدا باید علت مسدودی مشخص شود که می‌تواند به دلایل متعددی از جمله: ضمانت وام، چک بلا محل، مسدودی با حکم مراجع قضایی، نقص در اطلاعات هویتی، سوء استفاده از حساب بانکی شخص و کلاهبرداری از طریق فیشینگ و … باشد.

رفع این مسدودی نیز با حکم همان مرجعی که حکم مسدودی را اعلام کرده امکان پذیر است، و پس از رفع علت مسدودی و صدور حکم رفع مسدودی شخص می‌تواند به اداره حقوقی بانک ها مراجعه کرده و مسدودیت را برطرف نماید.

تصرف عدوانی چیست؟

به معنای خارج شدن مال از ید مالک (یا قائم مقام قانونی او) بدون رضای وی یا بدون مجوز قانونی.عدم رضای مالک یا عدم اذن قانونی او موجب تحقق عدوان است.تصرف عدوانی زمانی رخ می دهد که مال غیرمنقول، بدون رضایت مالک آن از سوی کسی تصرف شود.این عمل مطابق قانون جرم محسوب شده و مجازات به دنبال دارد.نکته مهمی که باید بدانید این است که شرط غیرمنقول بودن اموال تصرف شده بسیار مهم و شاید اولین شرط رسیدگی به این دادخواست باشد.

قولنامه دستی تا چه میزان اعتبار دارد؟

هر قراردادی که درمورد ملک،آپارتمان،خودرو ،چه با شاهد و یا بدون شاهد باشد اگر به صورت دست نویس بین افراد تنظیم شود حتی بدون مهر مشاور املاک طبق ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی دارای اعتبار قانونی است.ولو آنکه امضاء کننده قرارداد فوت نماید،به طریق‌های مختلف قابل اعتبار دارد.بنابراین میزان اعتبار قولنامه دستی مورد اهمیت است.این اعتبار بستگی به داشتن کد رهگیری و امضای شهود افزایش پیدا می کنم.

چگونه برای رفع ممنوع الخروجی بدهی بانکی، می‎‌‌توان اقدام کرد؟

برای رفع ممنوعیت خروج از کشور بدهکاران بانکی لازم است تمامی بدهی‌ها تسویه شده و یا به صورت‌های دیگری مانند استمهال بدهی،تقسیط و … قرارداد جدیدی بین بانک و شخص بدهکار تنظیم شود سپس برای رفع ممنوعیت اقدام گردد.برای ممنوعیت خروج از کشور می‌توان مستقیما برای خود اشخاص بدهکار اقدام نمود و تنها در صورتی می‌توان برای ضامنین نیز درخواست ممنوعیت کرد که بدهکار اصلی اگر شخص حقیقی است فوت کرده باشد و بدهکار حقوقی نیز ورشکسته شده باشد.

در صورتی که موجودی حساب صادر کننده چک کمتر از مبلغ چک باشد، آیا می‌توان آن را برداشت کرد؟

بله. بر اساس ماده 5 قانون صدور چک هنگامی که برای نقد شدن چک به بانک مراجعه شود و موجودی حساب صادر کننده چک کمتر از میزان مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک، بانک موظف به پرداخت مبلغ موجودی در حساب به دارنده چک می‌باشد.  دارنده چک نیز با ذکر مبلغ دریافت شده در پشت چک، آن را به بانک تسلیم نماید.

آیا در املاک با کاربری مسکونی، دایر کردن دفتر وکالت امکان پذیر است؟

با استناد به قانون شهرداری‌ها دایر کردن دفتر وکالت، مطب، دفتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق، دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی به وسیله مالک تغییر کاربری محسوب نمی‌شود و در املاک با کاربری مسکونی نیز امکان راه اندازی این مشاغل وجود دارد. لازم به ذکر است برای حمایت از مشاغل خانگی نیز، نیاز به تغییر کاربری نمی‌باشد.