کفالت و معافیت سربازی

انواع کفالت

 • کفالت پدر

 1. سن پدر بالاتر از75 سال باشد و یا با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه با دارا بودن سنی کمتر از 75 سال نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشد.
  دقت کنید که تغییرات سنی در شناسنامه پدر ملاک عملکرد نمی‌باشد و سن اول ملاک رسیدگی است. و فقط در صورتی سن جدید ملاک رسیدگی است که شناسنامه پدر ابطال شده و شناسنامه جدید صادر شود.

2.متقاضی معافیت می‌بایست تنها فرزند ذکور سالم بالای 18 سال برای پدر 75سال یا بیمار باشد.
در صورتی که فرزندان ذکور دیگری حضور داشته باشند، اگر چه دور از پدر یا خارج از کشور باشند متقاضی نمی‌تواند اقدام به درخواست معافیت کفالت پدر کند مگر آنکه برادر یا برادران صرفا به علت بیماری قادر به نگهداری از پدر نباشند. در صورتی که پدر75  ساله یا بیمار فرزند اول خود را معاف کند و آن فرزند به علت بیماری یا فوت قادر به نگهداری از وی نباشد، میتواند برای معافیت فرزند دوم خود اقدام کند.

 1. متقاضی باید فاید غیبت باشد.
  دقت کنید که در زمان دارا بودن معافیت تحصیلی هم می‌توان برای معافیت کفالت اقدام کرد.

 

 • کفالت مادر مطلقه

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه برای فردی است که پدر و مادرش از هم جدا شده اند و فرد سرپرستی مادرش را بر عهده دارد.معافیت کفالت مادر مطلقه شرایط مخصوص خود را دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. فرد مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ ساله مادر مطلقه باشد. که از مادرش نگهداری میکند.
 2. دفترچه اعزام به خدمت فرد مشمول غیبت نخورده باشد.
 3. مادر پس از طلاق ازدواج مجدد نکرده باشد.
 4. فرد در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشد میتواند معافیت کفالت بگیرد. که توسط شورای پزشکی تایید میشود. در غیر این صورت بیمار بوده و میتواند برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند.
 5. باید این طلاق از طرف محضر ثابت شود و یک طلاق صوری نباشد.
 6. از زمان تاریخ طلاق مادر و پدر مشمول ۳۰ ماه گذشته باشد تا به فرد معافیت کفالت دائم تعلق بگیرد. اگر از تاریخ طلاق ۳۰ ماه کمتر گذشته باشد به فرد معافیت موقت میدهند.
 7. مادر مطلقه دیگر ازدواج نکرده باشد.

 

 

 • کفالت پدر بزرگ و یا مادر بزرگ

علاوه بر گرفتن کفالت پدربزرگ، سرپرستی از مادربزرگ نیز منجر به معافیت سربازی می شود. در معافیت کفالت مادربزرگ شرط سنی مطرح نیست. تنها در صورتی می توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید که پدربزرگ شما در قید حیات نبوده و یا از مادربزرگتان جدا شده باشد. با توجه به آیین نامه کفالت سازمان نظام وظیفه بیمار بودن یا نبودن مادربزرگ تاثیری در اخذ معافیت کفالت مادربزرگ ندارد.

مهمترین نکته در استفاده از معافیت کفالت پدربزرگ یا مادربزرگ (جد پدری یا مادری)

حتی یک روز غیبت غیر موجه می تواند معافیت کفالت پدربزرگ یا مادربزرگ شما را کنسل کند

تمامی فرزندان پدربزرگ و یا مادربزرگ فوت کرده باشند

متقاضی تنها نوه پسر بالای ۱۸ سال پدربزرگ یا مادربزرگ باشد

اگر پدربزرگ یا مادربزرگ شما دارای نوه بالای 18 سال باشند باز هم تحت شرایط خاصی ممکن است شما از معافیت کفالت جد یا جده بهره مند شوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *