قرارداد عدم افشا اطلاعات

قرارداد عدم افشا اطلاعات یا قرارداد NDA  در واقع قراردادی است که بین اشخاص حقیقی یا حقوقی در طی یک همکاری بسته می‌شود و در آن بر اساس مفاد ذکر شده طرفین موظف به حفظ اسرار تجاری در طول همکاری می‌باشند.NDA  در واقع مخفف شده کلمه Non-Disclosure Agreement  به معنای توافق نامه عدم افشا می‌باشد.

این نوع توافق نامه برای حفاظت از اطلاعات محرمانه تجاری استفاده می شود. زمانی از این سند استفاده می شود که طرفین قرارداد و یا حتی یکی از طرفین، در خواست محرمانه ماندن اطلاعات را داشته باشند. این توافق نامه تضمین می کند که فرد یا سازمان نمی تواند بدون اجازه،مفاد قرارداد تجاری را برای شخص سومی افشا کند.این توافق نامه همچنین می‌تواند شرایطی را تعیین کند که براساس آن اطلاعات مربوط به کسب‌و‌کار با رعایت جوانبی به اشتراک گذاشته شود.امروزه به دلیل رقابت شدید در عرصه تجارت و تکنولوژی در جهت مشخص نمودن ابعاد و محدوده اسرار تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی و هم چنین نحوه جبران خسارات شرکای تجاری امری ضروری می باشد.

در سال‌های اخیر، انعقاد این قرارداد مابین کارفرما و کارکنان نیز امر بسیار شایعی شده است، چون کارکنان معمولا به‌ اقتضای شغل خود به اطلاعاتی از کارفرما و کسب‌وکار دسترسی پیدا می‌کنند که عمومی شدن این اطلاعات به‌ نفع کارفرما نیست. به‌ همین‌ دلیل هم پیش از شروع کار یا در حین آن با کارمندان خود، قرارداد محرمانگی یا عدم افشای اطلاعات منعقد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *