عرصه-و-اعیان

عرصه و عیان چیست؟

حتماً تا کنون اصطلاح عرصه و عیان را شنیده‌اید. به زبان ساده عرصه زمینی است که بر روی آن ساختمان‌های مختلفی ساخته می‌شود که به این ساختمان‌ها اعیان گفته می‌شود.

از منظر حقوقی این تعریف به‌ظاهر ساده اهمیت فراوانی دارد. برای مثال در املاک موقوفی عرصه و اعیان به صورت جداگانه فروخته می‌شوند! در واقع صاحبان عرصه و اعیان با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین اشخاص تنها مالکیت عرصه را دارا هستند و باید سالیانه مبلغی را به‌عنوان اجاره به سازمان اوقاف پرداخت نمایند.

همچنین در برج‌های چندین طبقه امروزی خریداران در واقع مالک اعیان و بخشی از عرصه می‌شوند بنابراین آشنایی با این اصطلاح حقوقی می‌تواند تأثیرگذار باشد. فرض کنید صاحبان آپارتمانی قصد تخریب و ساخت ملک خود را دارند اکنون اهمیت عرصه و اعیان بیشتر مشخص می‌گردد زیرا هر یک از مالکین باتوجه‌به میزان قدرالسهم خود از عرصه بهره می‌برند. اگر بخواهیم به زبان ساده آن را مطرح کنیم هر چه‌قدر میزان زمین ملک بیشتر باشد و تعداد آپارتمان‌ها کمتر میزان سهم هر یک از مالکین بیشتر می‌شود؛ بنابراین مشخص بودن قدرالسهم هریک از واحدها اهمیت زیادی دارد.

به طور رایج در سند رسمی آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها اعیان تفکیک شده اما عرصه از طریق میزان قدرالسهم مشخص می‌گردد. معمولاً در هنگام تخریب و نوسازی ساختمان‌ها نیاز به تفکیک عرصه می‌باشد که از طریق طی‌کردن مراحل لازم این تفکیک را از شهرداری درخواست می‌نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *