طلاق توافقی چیست؟

با افزایش مشکلات اجتماعی و اقتصادی به تبع پرونده های حقوقی مربوط به اختلافات خانوادگی نیز افزایش پیدا کرده است،پیچیده بودن روند دادرسی و از طرف دیگر طولانی بودن رسیدگی به پرونده های حقوقی باعث می شود تا زوجین در خصوص اینگونه دعاوی نتوانند به نتیجه مطلوب در زمان دلخواه دست پیدا کنند.

یکی از دعاوی که در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است دعاوی مربوط به طلاق توافقی می باشد که زوجین از قبل در خصوص طلاق بر سر مسائلی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل،حضانت فرزند توافق نموده و سپس با طی مراحل قانونی مربوط به طلاق توافقی درخواست خود را ثبت می نمایند.

 

مدارک  و مراحل لازم جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی

 

عقد نامه یا رونوشت آن

شناسنامه و کارت ملی زن و مرد.

 

چنانچه عقدنامه در دسترس نمی باشد هریک از زوجین می توانند به دفترخانه ای که عقد نکاح در آن واقع شده است مراجعه و رونوشت سند نکاحیه را اخذ نمایند.

 

درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد.در این موارد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.
در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *