اراضی-ملی

اراضی ملی

در راستای حمایت از منابع طبیعی قوانینی با هدف اصلاحات عرضی گسترده ای در سر تا سر کشور ایجاد شد تا بتوان از منابع طبیعی و نفعی که این برای ملت دارد حمایت کرد. قوانینی نظیر اراضی ساحلی، قانون حفاظت و بهره‌برداری از مراتع و جنگل ها و دیگر قوانینی که به تصویب مجلس رسید. بر اساس این قوانین و اصلاحات بسیاری از زمین ها ملی شناخته شود و از تصرف افراد خاصی خارج گردد. همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلافاتی در حوزه تشخیص ملی بودن یا نبودن زمین اقامه میگردد.

برای واضح شدن این موضوع لازم است ابتدا تعریفی از منابع طبیعی داشته باشیم. اراضی ملی در واقع آن دسته از زمین هایی هستند که مالک مشخصی ندارند. به طور دقیق تر اگر زمین صاحب مشخصی نداشته باشد و یا مالک ادعای مالکیت داشته اما سند رسمی و ثبتی نداشته باشد ممکن است ملی شناخنه شوند.  در واقع اراضی ملی، زمین هایی هستند که به سازمان منابع طبیعی، محیط زیست و یا دولت تعلق پیدا میکنند.

 

اراضی-ملی2

مالکان اراضی ملی

اراضی ملی ممکن است هم در داخل و هم در خارج شهر باشند. تفاوت آن در این است که اگر ملک در داخل شهر  قرار داشته باشد و مالکی نداشته باشد سازمان مسکن شهر سازی آن را تصرف می‌کند و اگر اراضی در خارج شهر باشند منابع طبیعی مالکیت آن را بر عهده میگیرد.

کمیسیون ماده 56

بر همین اساس سازمان منابع طبیعی پس از بررسی های و اجرای روندهای لازم می تواند یک زمین را جز اراضی ملی اعلام نماید. پروسه گرفتن زمین ها از یکدیگر متفاوت است برای مثال زمین هایی که شکل طبیعی خود را حفظ کرده اند جز اراضی ملی به حساب می ایند اما اگر بر روی زمین فعالیت هایی مانند کشاورزی شکل گرفته باشد در اصطلاح زمین احیا شده گفته می شود . بر اساس قانون زمین هایی که احیا شده محسوب می شوند نباید به تصرف سازمان منابع طبیعی درآیند.

لازم به ذکر است که تنها کمیسیون ماده 56 منابع طبیعی صلاحیت تشخیص ملی بودن اراضی را دارا می باشند.

بنابراین اگر این کمیسیون تشخیص دهد زمینی جزء اراضی ملی است، سند مالکیت باطل شده و زمین در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. اما اگر مالک با استناد به مبایعه نامه یا سند خود نسبت به این تصمیم اعتراض داشته باشد و اختلاف از طریق کمیسیون حل نگردد، میتوان موضوع را به دادگستری انتقال داد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *