ضمانت-بانکی

ضمانتنامه‌های بانکی

گاهی بانک به درخواست اشخاص حقیقی و یا حقوقی اقدام به ضمانت این افراد می‌نمایند. این اقدام بانک در واقع باعث تسهیل مبادلات اقتصادی می‌گردد و از طرفی نیز از طریق دریافت کارمزد از متقاضی، کسب درآمد می‌نماید. ضمانت‌نامه بانکی قرارداد یا سندی است که به موجب آن ضامن(که در اینجا منظور بانک می‌باشد.) با در خواست مضمون عنه(درخواست کننده برای ضمانت) متعهد می‌شود مبلغ معینی را از بابت قرارداد بابت موضوع خاصی به مضمون له(شخص ذینفع) پرداخت نماید. به زبان ساده در صورتی که شخص، تعهدات ذکر شده را در زمان معین نپردازد و از انجام تعهد خود با دلایل گوناگون سر باز زند بانک با درخواست ذینفع موظف به پرداخت بدهی می‌باشد. البته معمولا بانک پیش از صدور ضمانت نامه حسن شهرت مشتری را در نظر گرفته و میزان اعتبار مشتری را می‌سنجد.

برخی از ضماتنامه‌های بانکی

  • ضمانت نامه‌های مزایده یا مناقصه

معمولا سازمان‌ها برای جذب پیمانکاران و مجریان در پروژه ها اقدام به برگزاری مناقصه می‌کنند. در این مناقصات مجریان علاوه بر پیشنهاد خود، ضمانتنامه بانکی نیز ارائه می‌کنند که به نوعی اطمینان برای سازمان و کارفرما ایجاد می‌کند که اگر در انجام تعهدات ذکر شده کوتاهی صورت گرفت بانک ضامن شخص برای جبران ضرر می‌باشد.

  • ضمانت نامه تعهد پرداخت

در قراردادها در صورت عدم پرداخت دیون و یا تعهدات ذکر شده ضمن قرارداد، ضمانتنامه های بانکی می‌تواند اهرم اطمینان طرف مقابل در پرداخت دیون باشد. این نوع ضمانتنامه‌ها به منظور پرداخت بدهی‌ها در سررسید معین از طرف بانک صادر می‌گردند.

  • ضمانت نامه بانکی حسن انجام کار

این ضمانتنامه به منظور اطمینان کارفرما از پیشروی پروژه بر طبق قرارداد توسط پیمانکار، مطالبه می‌گردد. در واقع به وسیله آن در صورت کوتاهی پیمانکار در اجرای تعهدات و انجام کار، بانک موظف به پرداخت مبلغی تا سقف ذکر شده در ضمانتنامه می‌باشد.

  • ضمانت نامه بانکی – گمرکی

هنگامی که در خصوص عوارض گمرکی میان وارد کننده و گمرک اختلافی وجود داشته باشد و یا وارد کننده نتواند آن را پرداخت نماید و حل و فصل آن در گرو طی کردن ملازمات قانونی و زمانبر باشد، با استفاده از این ضمانتنامه که توسط بانک بنابر تقاضای وارد کننده صادر گردیده است می‌توان کالا را ترخیص نمود. .با صدور ضمانت نامه گمرکی نوعی تعهد پرداخت برای بانک به وجود می آید که در سر رسید معین و تاریخ اقشساط وجه آن را به گمرک بپردازد.

  • ضمانت نامه بانکی پیش پرداخت

معمولا در پروژه‌ها پیش از شروع، نیاز به وجوهی برای خرید تجهیزات و یا … می‌باشد. در صورت عدم پرداخت این وجوه و یا سوء استفاده از پیش‌پرداخت در رابطه با اهدافی غیر از تعهدات ذکر شده در قرارداد ، این اطمینان به کارفرما داده می‌شود تا بتواند وجه ضمانتنامه رو از بانک دریافت کند.

برای صدور انواع ضمانتنامه‌های بانکی، بانک‌ها نیازمند وثایق با مبالغ مختلف بر اساس اعتبار مشتری و ضمانتنامه درخواستی می‌باشند.

معمولا وثایق به صورت زیر از مشتری دریافت می‌گردد:

  • وجه نقد یا طلا یا اسناد خزانه یا اوراق قرضه‌ دولتی و اوراق مشارکت منتشره بر اساس مجوز بانک مرکزی یا سپرده‌ سرمایه گذاری مدت‌دار یا حساب‌های پس‌انداز قرض الحسنه نزد بانک یا گواهی‌های سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یا اوراق قرض الحسنه یا حساب‌های ارزی یا حساب سرمایه گذاری مدت‌دار متقاضی نزد سایر بانک‌ها.
  • تضمین بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری غیربانکی معتبر خارجی.
  • سفته با ضمانت قابل‌قبول بانک، اموال غیرمنقول، برگ وثیقه‌ی انبار‌های عمومی مربوط به کالا، سهام شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته‌شده باشند، کشتی و هواپیما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *