مبایعه-نامه-و-صلح-نامه.jpg2

تفاوت صلح‌نامه و مبایعه‌نامه ملکی چیست؟

ابتدا با مفهوم صلح‌نامه و مبایعه‌نامه را بیان کرده و سپس به تفاوت‌های میان آن دو اشاره می‌کنیم

صلح‌نامه:

در معنای لغوی صلح به معنای سازش و توافق می‌باشد که باتوجه‌به معنای لغوی آن صلح نامه به معنای سازش و توافق برای رفع نزاع بین افراد استفاده می‌شود اما از طرف دیگر این عقد می‌تواند جایگزینی برای سایر عقود بیع می‌باشد؛ بنابراین از منظر حقوقی عقد صلح نامه عقدی است که می‌تواند برای سازش و صلح بین طرفین استفاده شود و یا عقدی به‌منظور نقل‌وانتقال و … مورداستفاده قرار گیرد.

در معاملات ملکی الزاماً نیاز به طرح دعوی برای تنظیم این عقد نمی‌باشد. صلح‌نامه ملکی را می‌توان برای خریدوفروش ملک، اجاره، انتقال منافع و … استفاده می‌شود. نکته موردتوجه در مورد صلح نامه این است که تمامی موارد ذکر شده می‌تواند در ازای پول باشد یا نباشد.

مبایعه‌نامه:

مبایعه در معنای لغوی از ریشه بیع گرفته شده است. مبایعه‌نامه املاک در معنای حقوقی به قراردادی گفته می‌شود که بر طبق آن مالکیت ملکی در قبال دریافت مبلغ معینی به خریدار منتقل می‌گردد. در مبایعه‌نامه لازم است تمامی شرایط قرارداد از جمله مبلغ قرارداد و موضوع و مشخصات مورد معامله و … به صورت شفاف معین گردد.

تفاوت میان صلح‌نامه و مبایعه‌نامه:

باتوجه‌به تعاریف بالا تفاوت بارز مبایعه‌نامه و صلح‌نامه در حق مالکیت می‌باشد. در مبایعه‌نامه بعد از انعقاد قرارداد فروشنده ملزم به انتقال مالکیت ملک به خریدار در زمان مشخصی می‌باشد حال‌آنکه در صلح‌نامه، صلح کننده می‌تواند تا زمانی که در قید حیات است از منافع ملک موردنظر استفاده نماید.

همچنین در قرارداد مبایعه‌نامه حتماً باید عوضی وجود داشته باشد زیرا ذات این عقد بر پایه وجود عوض و بیع است. اما در قرارداد صلح نامه وجود عوض الزامی نیست و می‌تواند به صورت غیر معوض نیز تنظیم گردد.

ما در موسسه حقوقی سلام آماده ارائه مشاوره تخصصصی ملکی با همکاری مجرب‌ترین وکلای ملکی می‌باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *