تغییر کاربری-موسسه حقوقی سلام

تغییر کاربری مسکونی

تغییر کاربری اراضی و باغات از مهم‌ترین مصداق‌های تغییر کاربری می‌باشند اما تغییر کاربری املاک مسکونی نیز امکان‌پذیر است. در خصوص کاربری املاک هنگام ساخت و ساز شهرداری‌ها با بررسی نقشه‌ی جامع و استانداردهای موجود اقدام به صدور پروانه ساخت می‌کنند و کاربری املاک را در آن مشخص می‌کنند. ممکن است به علل مختلف نیاز به تغییر کاربری ملک مسکونی به تجاری و اداری باشد. با توجه به قانون شهرداری در صورتی که بر خلاف پروانه ساختمانی صادر شده، شخصی اقدام به تغییر کاربری مسکونی به تجاری به صورت غیر مجاز کند در‌کمیسیون مقرر در تبصره یک ماده ۱۰۰ این قانون مطرح می‌نماید و کمیسیون در صورت احراز تخلف مالک یا مستاجر با تعیین مهلت مناسب که نباید از‌ دو ماه تجاوز نماید در مورد تعطیل محل کسب یا پیشه و یا تجارت ظرف مدت یک ماه اتخاذ تصمیم میکند.

با استناد به همین قانون ‌دایر کردن دفتر وکالت و مطب و دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و دفتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی به وسیله مالک تغییر کاربری محسوب نمی‌شود و در املاک با کاربری مسکونی نیز امکان دایر کردن این مشاغل وجود دارد. همچنین به علت حمایت از مشاغل خانگی، نیاز به تغییر کاربری برای این مشاغل نمی‌باشد.

در ابتدا تمامی مدارک لازم از جمله مدارک شناسایی مالک، سند ملک، تسویه حساب عوارض شهرداری و مالیات، نقشه جدید ملک، مجوزات لازم اعلام شده از سوی شهرداری و … را آماده کرده و سپس با مراجعه به دفتر خدمات نوسازی برای ثبت کاربری جدید اقدام کنند. سپس بازرس برای بررسی و تطبیق اطلاعات به محل ملک مورد نظر می‌رود و نقشه جدید متناسب با کاربری مورد نظر طراحی می‌شود و فرد برای دریافت پروانه ساخت به سازمان مراجعه کرده و پس از بررسی و تاییدهای لازم مجوز تغییر کاربری را صادر می‌کند.