انواع-عقود موسسه حقوقی هلدینگ سلام

عقود انواع مختلفی دارد که در این مقاله قصد داریم، برخی از آنها را بررسی کنیم.

عقود معوض: در عقود معوض نوعی تعادل و تقابل در ارزش تعهد وجود دارد. در واقع یکی از طرفین در ازای چیز دیگر، معامله را انجام می‌دهد. برای مثال عقد بیع که در آن فروشنده در مقابل مورد معامله، ثمن معامله را دریافت می‌کند. مانند قرارداد خرید و فروش و یا قرارداد اجاره که در مقابل ثمن مالی مورد معامله قرار میگیرد.

عقود غیر معوض: در مقابل عقود غیر معوض وجود دارند که از آن با نام قرارداد مجانی نیز یاد می‌شود، که در آن تعهد از جانب یکی از طرفین قرارداد می‌باشد در واقع ارزش و تعادل بین طرفین در معامله یکسان نیست. برای مثال یکی از طرفین در مقابل چیزی که به طرف مقابل می‌دهد یا چیزی دریافت نمی‌کند و یا ارزشی معادل آن ندارد.

عقد رضایی: در عقود رضایی تشریفاتی وجود ندارد و طرفین معامله هر دو به انجام آن رضایت دارند.  این رضایت باید به نوعی اعلام گردد اما نیازی به تنظیم سند خاصی ندارد که در مقابل عقد تشریفاتی وجود دارد که در واقع قراردادی است که نیازمند تشریفات خاص و یا تنظیم سند و به کار بردن الفاظ معین است.

عقد معلق و منجز: عقد معلق عقدی است که طرفین قرارداد واقع شدن آن را موقوف به امر دیگری می‌کنند. با استناد به ماده 189 قانون مدنی اگر عقد برای واقع شدن نیازمند امر دیگری نباشد آن عقد منجز و اگر واقع شدن آن موقوف به امر دیگری باشد عقد معلق می‌باشد.

موسسه حقوقی هلدینگ سلام با همکاری وکلا و مشاورین کارآزموده و مجرب، آماده ارائه خدمات و مشاوره تخصصی حقوقی می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *