انتخاب وکیل

در مسیر زندگی هر شخص امکان وقوع مسائل و شرایط مبهمی وجود دارد که فرد به سادگی و به تنهایی نمیتواند آن را کنترل و حل نماید و در این راه نیازمند مشورت و یاری فردی است که بر قانون تسلط کامل داشته باشد و در این مرحله است که به وکیلی کارآزموده و مجرب نیاز پیدا می‌کند. انتخاب یک وکیل متخصص و ماهر تاثیر بسزایی در تسهیل و تسریع روند حل مشکل دارد اما این مسئله که چگونه  وکیل مناسب و خوبی را متناسب با مشکل خود انتخاب کنیم نیز جای بحث و تفکر دارد.

تخصص وکیل

در درجه اول باید در نظر گرفت وکالت نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر دارای شاخه‌های مختلفی است و صرفا یک وکیل به صورت تخصصی نمی‌تواند بر همه شاخه‌ها اعم از بانکی، ملکی، تجاری، خانواده و … تسلط داشته باشد. بنابراین لازم است با توجه به حوزه مشکلی که با آن درگیر هستیم، وکیل متخصص آن را پیدا کنیم.

تجربه وکیل

تجربه وکیل در زمینه حقوقی شما از مهم‌ترین اصل‌هایی هست که باید به آن توجه کرد.در واقع دانش وی، سوابق و تجارب او یاری دهنده شما در انتخاب وکیل مناسب می‌باشد. تعداد پرونده‌های موفق و اطلاعات حقوقی او از مشکل پیش رو از نکاتی است که باید در نظر گرفت.

اخلاق حرفه‌ای و سلامت رفتاری

امانت‌داری، صداقت، مسئولیت‌پذیری و در کل حسن اخلاق و سلامت رفتار وکیل از مواردی است که در انتخاب وکیل بسیار تاثیرگذار است. وجود این سلامت رفتاری باعث شکل‌گیری اعتماد بین وکیل و موکل می‌شود. در واقع دانش و تخصص به تنهایی و بدون حسن رفتاری و اخلاقی کافی نمی‌باشد.

در آخر لازم به ذکر است که یک وکیل خوب و دارای اخلاق حرفه‌ای ابتدا باید از صحت گفته‌های موکل خود اطمینان پیدا می‌کند و فقط جنبه مالی و سود خود را در نظر نگیرد تا بتواند عدالت را برقرار کند.

پیدا کردن یک وکیل خوب از طریق معرفی آشنایان، مراجعه به سایت و چک کردن سوابق وکیل و یا مراجعه به کانون وکلای دادگستری و بررسی سوابق و تجارب او امکان پذیر است. اما باید در نظر گرفت در نهایت تخصص، تعهد، تجربه و اخلاق حرفه‌ای مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن دقت نمود.