اظهارنامه-و-دادخواست

اظهارنامه و دادخواست

اظهارنامه و دادخواست از مباحث کلیدی در روندهای قضایی می‌باشند که نحوه تنظیم آن نقش مهمی در چگونگی پیشرفت پرونده دارند.

دادخواست

به طور کلی هنگامی که برای احقاق حقوق خود یا طلبی که از دیگران داریم اقدام به اقامه دعوا در مراجع قضایی داریم باید دادخواست را از طریق دادگاه تنظیم کرده و ارسال کنیم. در واقع تشکیل پرونده و شکایت نیاز به تنظیم دادخواست دارد.

دادخواست توسط فردی که تقاضای رسیدگی و پیگیری دارد و در اصطلاح خواهان نامیده می‌شود و یا نماینده قانونی وی تنظیم می‌گردد. دادخواست شامل مشخصات طرفین از جمله نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، شغل و محل اقامت می‌باشد. در صورتی که محل اقامت یا نشانی خوانده، مشخص نباشد یا به عبارت دیگر خوانده مجهول المکان باشد، لازم است یک بار در روزنامه آگهی منتشر شود. در صورتی که مراجعه‌ای صورت نگیرد، دادگاه بصورت غیابی حکم صادر می‌کند .

اظهار نامه

اما گاهی نیاز به تنظیم شکایت و مراجعه به مراجع قضایی نیست و یا نمی‌خواهیم از طریق مراجع اقدام نماییم. در اینجا می‌توانیم با استفاده از اظهارنامه درخواست خود را به طرف مقابل انتقال دهیم.

بر اساس ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود. بنابراین نباید حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد. اگر شخص عضو سامانه ثنا باشد می‌تواند اظهارنامه خود را از طریق سامانه مشاهده کند. از طریق سنتی نیز اظهارنامه توسط مامورین دادگستری به نشانی درج شده مخاطب ارسال می‌گردد.

 

دانلود فرم دادخواست و اظهارنامه

دادخواست_دادگاه_عمومی_نخستین

فرم اظهارنامه قضایی

از آنجایی که نگارش و تنظیم دادخواست و اظهارنامه نقش مهمی در روند پرونده دارند، تنظیم آن توسط وکیل  می‌تواند از پیچیدگی‌های آن بکاهد و نقش بسزایی داشته باشد. موسسه حقوقی سلام با همکاری وکلا و کارشناسان مجرب آماده ارائه خدمات حقوقی و تنظیم انواع اظهارنامه و دادخواست می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *