کاربری-اداری

آیا فعالیت اداری در ملک مسکونی مجاز است؟

هر ساختمانی با توجه به آن چه که در پروانه ساختمان ذکر شده است دارای کاربری‌های متفاوتی می‌باشد. استفاده کردن از ساختمان بعد از احداث، متضاد بر کاربری که در پروانه ذکر شده است تخلف به حساب می‌آید.

ساختمان‌ها با کاربری اداری، دارای مزایایی می‌باشند از جمله آنکه؛ در این املاک هر دفتر و کسب و کاری را می‌توانید راه اندازی کنید و اجازه نصب تابلو را نیز دارید و در مالک یا مستاجر بودن آن هم تفاوتی وجود ندارد. اما هزینه خرید یا اجاره این املاک بالاتر از میزان املاک با موقعیت اداری و املاک با کاربری مسکونی می‌باشد.

املاک-اداری-و-تجاری

ملک مسکونی با موقعیت اداری

احتمالا شما نیز اصطلاح ساختمان مسکونی با موقعیت اداری را شنیده‌اید. گاهی موقعیت ساختمان‌های مسکونی در مکان‌هایی است که برای کاربری اداری مناسب می‌باشد و قانون اجازه دایر کردن برخی از مشاغل را در موقعیت مسکونی به مالک می‌دهد، به شرط آن که از صنف مربوطه مجوز لازم را دریافت کرده باشد.

بند 24 ماده 55 قانون شهرداری بیان می‌دارد؛ شهرداری موظف به صدور پروانه ساختمانی با ذکر کاربری می‌باشد. قانون صراحتاً، تغییر کاربری اماکن را ممنوع اعلام کرده و برخورد جدی با این مسئله انجام خواهد داد. مرجع رسیدگی به تخلفات ناشی از تغییر کاربری کمیسیون ماده 100 شهرداری می‌باشد.

 

مسکونی-موقعیت-اداری

مشاغل مجاز برای دایر شدن در املاک مسکونی

برخی از مشاغل که امکان دایر شدن در املاک مسکونی با موقعیت اداری را دارند عبارتند از:

  • مطب پزشکان و حرف وابسته به امور پزشکی و داروخانه
  • لابراتوار های دندانسازی
  • دفتر مهندسی، دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق و دفتر وکالت
  • کارشناسان رسمی و مترجمان رسمی دادگستری
  • دفاتر مطبوعات
  • مشاغل خانگی
  • مدارس ابتدایی و متوسطه دولتی
  • مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی و مراکز آموزشی : آموزشگاه علمی آزاد، آموزشگاه زبان خارجی، آموزشگاه فنی و حرفه ای، کار و دانش، آموزشگاه اختلالات یادگیری، پژوهش سرای دانش آموزی، مرکز آزمون و مرکز مطالعه

بنابراین در املاک مسکونی موقعیت اداری هر کسب و کاری را نمی‌توان دایر کرد، اما مزیت این املاک هزینه پایین‌تر در خرید و اجاره است که  بسیاری از افراد را تشویق به استفاده از آن می‌کند زیرا با وجود مزایایی که املاک اداری دارند هزینه معاملات آن‌ها زیاد می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *